W dniu 17 stycznia 2020 r. odbyła się Gala Przedsiębiorczości, której organizatorami byli Prezydent Miasta Stargard Rafał Zając oraz Prezes Stargardzkiej Izby Gospodarczej Krzysztof Furmańczyk.
Gośćmi spotkania byli przede wszystkim przedsiębiorcy, przedstawiciele środowiska około biznesowego, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Z-ca Prezydenta Miasta Stargard Piotr Mync, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Bryła, Radni Rady Miejskiej w Stargardzie, Przewodniczący Podregionu NSZZ Solidarność w Stargardzie Stanisław Anasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Zdzisław Rygiel.
Prezydent Miasta Stargard Rafała Zając określił sytuację gospodarczą Stargardu jako dobrą, dzięki przede wszystkim rozwojowi gospodarczemu. Przez ostatnie 4 lata miasto zainwestowało ponad 200 mln zł w różne obszary swojego funkcjonowania. Najważniejszym rozwojem miasta musi być gospodarka – mówił Prezydent Miasta – w najbliższym czasie będziemy inwestować kolejne środki w przygotowanie terenów inwestycyjnych. Prezydent odniósł się również do stawiania na to, aby miasto było przyjazne do zamieszkania dla każdego, aby Ci którzy mieszkają w Stargardzie nie chcieli stąd wyjeżdżać, widzieli szansę na dobrą pracę, rozwój, założenie rodziny.
Ogłoszenie Laureatów Konkursu Gospodarczego Stargardzkiej Izby Gospodarczej 2019 r.
– Jest to już 12 edycja Konkursu. Celem Konkursu Gospodarczego SIG jest prezentacja dokonań w sferze gospodarczej naszego miasta, ale przede wszystkim Przedsiębiorców. Przedsiębiorców, którzy działają zgodnie z prawem, zgodnie z zasadami etyki. Rok 2019 był dobrym rokiem jeśli chodzi o rozwój firm. Chciałbym wszystkim Państwu pogratulować sukcesów, które Państwo osiągnęli w roku 2019. Będziemy dążyć do tego aby środowisko gospodarcze było jak najbardziej zintegrowane – mówił Prezes Stargardzkiej Izby Gospodarczej Krzysztof Furmańczyk .
Lider Stargardzkiego Biznesu w skali MIKRO Przedsiębiorstwa :
USŁUGI FOTOGRAFICZNE TOMASZ KUTELSKI , nagrodę odebrał Właściciel – Tomasz Kutelski
Firma powstała 6 lat temu. Zajmuje się głównie: fotografią wnętrz i architektury, fotografią produktową i reklamową, przygotowuje wirtualne spacery 360° stopni , a do fotografii „z góry” wykorzystuje profesjonalnego drona. Wykonuje również sesje ślubne, portretowe i dziecięce.
Nowością są Witrualne Spacery 360° – to interaktywny sposób prezentacji firmy, czy określonego obszaru- pozwalający na rozglądanie się we wszystkich kierunkach z możliwością „spaceru” np. z jednego pomieszczenia do drugiego, bez wychodzenia z domu.
Obecnie jest możliwość prezentowania wirtualnego spaceru na wszystkich urządzeniach multimedialnych (komputer, laptop, tablet czy smartphone). Przykładem jest tu Wirtualny Spacer po Stargardzkim Parku Przemysłowym i firmach tam działających.
Lider Stargardzkiego Biznesu w skali MAŁEGO Przedsiębiorstwa:
HYDRO – FLEX Cezary Mazur , nagrodę odebrał właściciel Cezary Mazur
Firma Hydro-Flex jest prywatnym przedsiębiorstwem działającym w szeroko pojętej branży hydrauliki siłowej. Właśnie hydraulika siłowa była tym działem od którego firma rozpoczęła swoją działalność z początkiem 2007 roku w Stargardzie.
Podstawową działalnością firmy jest produkcja oraz serwis przewodów hydraulicznych, sprzedaż hurtowa elementów hydrauliki siłowej, a także produkcja i regeneracja siłowników hydraulicznych oraz obróbka metali CNC.
Dynamiczny rozwój firmy umożliwił otwarcie w 2019 roku nowej siedziby, przy ul. Przemysłowej 8, co stwarza lepsze możliwości dla Klientów i stawia nowe wyzwania przed firmą.
Lider Stargardzkiego Biznesu w Skali ŚREDNIEGO Przedsiębiorstwa:
MARCOTRANS Mariusz Książek, nagrodę odebrał właściciel Mariusz Książek
Firma MARCOTRANS rozpoczęła działalność w 2000 roku od jednego pracownika, który niewielkim samochodem świadczył usługi transportowe na terenie Szczecina. Dzięki ciężkiej pracy i dobrym pomysłom firma zdobyła doświadczenie i zaufanie wśród klientów na rynku transportowym. Firma stawia na jakość w myśl zasady „dróg jest wiele my zawsze wybieramy najlepszą dla Ciebie‘’.
Z racji położenia blisko Morza Bałtyckiego firma szczególnie specjalizuje się w transporcie do krajów skandynawskich . Współpracuje i realizuje zlecenia zarówno dla dużych firm jak i klienta indywidualnego.
Rok 2018 to przeprowadzka do nowego serwisu przy ulicy Usługowej 6 w Stargardzie i obecnie firma dysponuje pełnym zapleczem do napraw samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz pojazdów rolniczych . Obszar działalności powiększył się o naprawy blacharsko – lakiernicze, myjnię samochodów ciężarowych i osobowych, wulkanizację. Firma prowadzi naprawy serwisowe pojazdów ciężarowych wszystkich marek. Obecnie firma dysponuje liczbą 80 zestawów ciężarowych o ładowności od 24 do 28 ton, a czas użytkowania pojazdów nie przekracza 4 lat.
W kategorii Produkt Roku – Kapituła przyznała 2 równorzędne nagrody:
Produkt Roku : Blaty Kuchenne i armatura z corianu, firmy 4STOL s. c. Dorota Anna Parszuto, Maciej Marszał.
Nagrodę odebrał współwłaściciel Maciej Marszał.
Firma 4STOL powstała dzięki kooperacji dwóch firm posiadających wieloletnie
doświadczenie w produkcji i handlu meblami oraz materiałami dla stolarstwa. Oferuje swoim klientom możliwość indywidualnej aranżacji mebli on-line.
Celem firmy jest zapewnienie takich narzędzi, które pozwolą na stworzenie i zamówienie mebli, które zaspokoją gusta i potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.
Każdy produkowany mebel może być konfigurowany przez zamawiającego pod względem koloru ,wymiaru i zastosowanych akcesoriów – inna wysokość, szerokość czy głębokość, więcej półek, czy szuflad nie jest już problemem. W łatwy i przejrzysty sposób możecie państwo zmienić te parametry i obserwować ich wpływ na dynamicznie wyliczaną cenę. W ciągu 5 minut złożycie zamówienie, gdzie określona zostaje cena końcowa, termin realizacji i sposób dostawy.
Najnowszym produktem są blaty i armatura łazienkowa z corianu, produkowana pod wymiar klienta, na podstawie jego projektu, a zamówienie wspomaga konfigurator 3D. W pozyskaniu gotowych elementów armatury firma rozpoczęła współpracę ze Szczecińską Akademią Sztuki.
Produkt Roku: Wieża widokowa w Ińsku, projektu firmy Biuro Projektów ART – PROJEKT Sp. z o.o.
Nagrodę odebrał Michał Grzybowski, Wiceprezes Zarządu, Kierownik projektu.
Firma powstała w 1990 roku. Biuro Projektów „ART-PROJEKT” spółka z o.o. oferuje m.in.: przygotowanie: kompleksowych, wielobranżowych projektów budowlanych i wykonawczych; niezbędnych dokumentów oraz wnioskowanie i uzyskanie decyzji administracyjnych; niezbędnych uzgodnień, warunków technicznych i opinii dotyczących zamierzeń projektowych. Jedną z dziedzin działalności Biura Projektów „ART-PROJEKT” stanowi kompleksowa obsługa inwestycji od momentu powstania zamierzenia inwestycyjnego, poprzez fazę przygotowawczo- projektową, aż po nadzór nad jego realizacją i odbiór do użytkowania, od 2010 roku Biuro Projektów „ART-PROJEKT” rozwija swoją działalność w zakresie generalnego wykonawstwa inwestycji budowlanych.
Wieża widokowa w Ińsku – jest projektem opracowanym i zrealizowanym przez stargardzkie biuro projektów, pod kierownictwem mgr inż. arch. Michała Grzybowskiego. Wznosi się na jeziorem Ińsko a z najwyższego tarasu, znajdującego się na wys. 31 metrów od tafli jeziora można podziwiać panoramę Ińskiego Parku Krajobrazowego. Nietuzinkową architekturę i pomysł dla formy przestrzennej wieży uzupełnia winda, umożliwiająca dostęp na najwyższy pomost widokowy rodzinom z małymi dziećmi, osobom starszym czy niepełnosprawnym. Jest to unikalne rozwiązanie w tego typu obiektach.
W kategorii Inwestor Roku, Kapituła Konkursu również przyznała 2 równorzędne nagrody:
Inwestor Roku: FILTER Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe.
Nagrodę odebrała Marzenna Kłosek, właścicielka
Przedsiębiorstwo handlowo usługowe FILTER jest producentem artykułów z tkanin i dzianin. Zleconą produkcję wykonuje zarówno z tkanin i akcesoriów własnych jak i powierzonych.
Firma rozpoczęła działalność w 1995 roku a wśród pierwszych odbiorców naszych usług byli kontrahenci z Polski a także i Szwecji. Wysoka jakość produktów zaowocowała podpisaniem kolejnych kontraktów – początkowo obejmując cały – bardzo wymagający pod względem nie tylko jakości ale także i bezpieczeństwa wyrobów rynek skandynawski oraz z renomowanymi klientami zachodniej Europy.
Aktualna oferta firmy obejmuje kompleksową produkcję wyrobów tekstylnych i szeroki zakres usług szwalniczych w tym także krojenia tkaniny na lamówkę. Wyroby firmy FILTER spełniają obowiązujące wymagania europejskiej dyrektywy o ogólnym bezpieczeństwie w zakresie ochrony bezpieczeństwa i zdrowia, a także posiadają niezbędne atesty dla konfekcji dziecięcej. Z ciekawostek – do Wielkiej Brytanii firma Filter wysyła stroje szermiercze.
W roku 2018 firma rozpoczęła budowę hali produkcyjno – magazynowej o powierzchni 2400 m2, w której prowadzona jest już działalność.
Inwestor Roku : Specma Sp. z o.o.
Nagrodę odebrał Prokurent Bartosz Petrykowski
Firma powstała w 1918 roku, natomiast w Stargardzie działa od roku 2009.
Jako dostawca dla klientów produkujących seryjnie maszyny lub pojazdy, Specma działa na wszystkich etapach procesu produkcyjnego. Od wczesnego etapu pomysłu lub fazy rysowania, w tym projektowania, poprzez przegląd prototypów i aplikacji, aż po niestandardową logistykę. Współpracując z klientem, Specma identyfikuje potrzeby klienta i na ich podstawie zapewnia wsparcie techniczne w zakresie projektowania lub instalacji, dostawy komponentów lub systemów, a także rozwiązanie posprzedażowe. Specma ściśle współpracuje z kilkoma największymi na świecie producentami komponentów i produktów do transportu płynów do hydrauliki, pneumatyki i centralnego smarowania. Oprócz rozwiązań technicznych i logistycznych oferuje również gięcie, spawanie i obróbkę końcową rur, produkcję stopniowanego węża wysokociśnieniowego, budowę agregatów hydraulicznych oraz kompletne rozwiązania do automatycznego smarowania maszyn mobilnych i stacjonarnych.
Po 10 latach działalności w Stargardzie, firma Specma otworzyła nowoczesną, ekologiczną fabrykę, o powierzchni 7 tys. metrów kw. Wartość inwestycji to ok. 5 mln euro.
Konkurs SIG na Najlepszą Pracę Dyplomową 2019.
Laureatką została Pani Krystyna Kowalska, autorka pracy pt.
Zarządzanie zasobami ludzkimi w restauracji jako specyficznym przedsiębiorstwie na przykładzie restauracji ”Złoty Smok”
Nagrodę w wysokości 500 zł oraz gadżety firmowe ufundowała i wręczyła właścicielka firmy JOAN Joanna Marszał.
Dziekan Wydziału Przedsiębiorczości w Stargardzie ZPSB w Szczecinie pani Ewelina Świergiel, z uczelni której wygrała praca, w kilku słowach odniosła się do współpracy biznesu i nauki, podziękowała SIG za zainicjowanie Konkursu orz stwierdziła, że w tym przypadku dosłowne okazało się powiedzenie, że student poznaje firmę od kuchni.
Laureaci II edycji Konkursu Marki Miasta – Stargardzki Produkt Lokalny.
Celem Marki Stargardzki Produkt Lokalny jest eksponowanie osiągnięć lokalnych przedsiębiorstw i promocja ich renomowanych produktów i usług. Marka przyznawana jest w dwóch kategoriach Stargardzki Produkt Lokalny – dla firm działających od ponad 2 lat, oraz Stargardzki Produkt Lokalny – Debiut Roku – dla „młodszych firm”. Nagrodzone produkty i usługi to w skrócie – wizytówki Miasta, które przez Miasto będą promowane.
Stargardzki Produkt Lokalny – Debiut Roku: Firma Budowlana Szubert Sp. z o.o.
Za produkt : Miejski Browar Stargard.
Głównym produktem Miejskiego Browaru Stargard jest piwo rzemieślnicze, niepasteryzowane i niefiltrowane.
Unikalność piwa opiera się na dwóch elementach:
- Regionalność – tj. piwa niepasteryzowane, niefiltrowane ze Stargardu nie są obecnie oferowane przez inne browary, a dodatkowo piwo orkiszowe zasługuje na wyróżnienie na skalę kraju;
- Unikalnej, ekologicznej recepturze.
Dodatkowo piwo orkiszowe produkowane przez Spółkę reklamowane będzie jako unikatowy produkt Pomorza Zachodniego.
3 równorzędne nagrody : Stargardzki Produkt Lokalny
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie Zakład Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia”
Za usługi cateringowe „Centralnej Kuchni”
Nagrodę odebrał były Prezydent Miasta Stargard, założyciel lokalnego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Kazimierz Nowicki.
Zakład Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia”, placówka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Koła w Stargardzie funkcjonuje na rynku od 2000 roku. Usługi cateringowe świadczone przez „Centralną Kuchnię” oraz wytwarzane produkty charakteryzują się bardzo wysoką jakością smakową, wizualną i profesjonalnym serwowaniem.
Firma : Pizzeria u Jana
Za produkt : Pizza Stargardzka
Do 1989 roku lokal znajdujący się przy ul. Warownej 1 A w Stargardzie był placówką gastronomiczną PSS Społem funkcjonującym jako „Pizzeria”. Od
1 maja 1989 roku ajentem został Pan Jan Klenowski, przejmując m.in. recepturę i technologię wytwarzania lokalnej pizzy będącej formą grubego placka drożdżowego polanego warstwą pomidorowego sosu firmowego.
Firma : Izabela Borutyńska Fotografia Artystyczna (dawniej FOTO – Krystyna)
Za : świadczenie usług fotograficznych na rynku stargardzkim od ponad 50 lat.
Nagroda imienia Prezydenta Sławomira Pajora dla Przedsiębiorcy Roku.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Nagroda imienia Prezydenta Sławomira Pajora dla stargardzkiego przedsiębiorcy roku ma na celu promowanie przedsiębiorczości na terenie miasta oraz tworzenie pozytywnego wizerunku Stargardu w kraju i na arenie międzynarodowej.
Kapituła konkursowa postanowiła przyznać dwie nagrody.
Miejski Browar Stargard – Firma Szubert. Kapituła postanowiła przyznać tę nagrodę za rewitalizację budynku dawnej Biblioteki Pedagogicznej i stworzenie Marki MIEJSKI Browar Stargard, a także za prowadzoną działalność deweloperską.
Drugą Nagrodę imienia Sławomira Pajora otrzymał Lidl Polska Sp. z o.o. – za realizację inwestycji polegającej na budowie Centrum Dystrybucyjnego w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii.
Wśród punktów programu Gali były projekcje filmów, przygotowanych przez Urząd Miejski w Stargardzie, w tym filmu podsumowującego sferę gospodarczą w ubiegłym roku, oraz trzech filmów w ramach kampanii Stargard Vita – Pracuj, Mieszkaj , Odkrywaj. Celem kampanii jest przyciągnięcie nowych mieszkańców do Stargardu, którzy wybiorą nasze miasto jako miejsce do pracy oraz do zamieszkania.
Jednym z punktów Gali było wystąpienie Moniki Wasilewskiej – Serwiak, trenera, psychoterapeutki i przedsiębiorcy, nt. Sztuka wyboru. Krótkie opowieści co w świecie zawodowym daje radość, jak określić swój cel, odnaleźć pasję i być szczęśliwym.
W części artystycznej mogliśmy posłuchać m.in. piosenki „Ticket to the moon” w wykonaniu utalentowanej wokalistki stargardzkiej Nailah Vitah, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, stypendystki Prezydenta Miasta Stargardu oraz Łukasz Brodowski przy akompaniamencie Aleksandry Krysian.
Po części oficjalnej wszyscy gości zostali zaproszeni na poczęstunek i rozmowy kuluarowe.
Dziękujemy zespołowi z Urzędu Miejskiego, „pod reżyserią” Joanny Rumińskiej i Arkadiusza Kocikowskiego za świetną współpracę, pomysły i ich realizację.
Aleksandrze Zalewskiej – Stankiewicz za wparcie i profesjonalne poprowadzenie wydarzenia.
ZAZ „Centralna Kuchnia” – za sprawną organizację i wysoką jakość serwowanych dań.